Facebook

Slaver och vikingar

Kliv in i den tidiga medeltiden – 10- eller 1000-talet. Mörk? Inte riktigt. På den tiden var Wolin ett pulserande och väl anslutet nav där handelsvägar och politiska strömningar möttes. Ön förekommer i nordiska sagor som Jomsborg, ett legendariskt vikingafäste, och den spelade en viktig politisk roll i motståndet mot expansionen av Polens första kung, Bolesław Chrobry. I dag är ön hem för den största historiska rekonstruktionsfestivalen i Europa, där de sammanflätade berättelserna om slaver och vikingar väcks till liv. Det som gör festivalen speciell är dess hängivenhet till både slaviskt och nordiskt arv – inte som rivaler, utan som kulturer som samexisterade, handlade med, kämpade och formade varandra.

Under periden april till oktober förvandlas ön Ostrow och byn Wolin till en riktig medeltida by där du kan delta i praktiska workshops i hantverk som smide, keramik, smyckestillverkning, läderarbete och vävning. Du kan delta i låtsasmedeltida bröllop, transritualer och profetior, poetiska skaldstrider och nordiskt inspirerade tatueringsceremonier. Lägg till en smak av medeltida delikatesser och ljudet av vandrande barder – medeltida folkmusikband från Polen och ännu längre bort. Här lever medeltidens ritualer upp väckta av modern nyfikenhet. Om det här väckte en forntida kallelse i dig, följ spåret. 
Festivalen äger rum i det övre vänstra hörnet av Polen. Du kan enkelt ta en färja till Swinoujście, hotellpaket bokar du enkelt genom oss, därifrån är det bara en stenkast till Wolin och vikingfestival.

Boka din hotellpaket här: /Swinoujscie_3a7.html

Biljettpriser

Vuxen/barn – 27,00 PLn
Grupp (ordinarie) – 25,00 PLn
Grupp (reducerat) – 22,00 PLn (en ledsagare per tio barn går in gratis)
Hyra av guide (rundtur ca en timme) – 80,00 PLn
Verkstäder – ordinarie biljett 50 PLn
Verkstäder – reducerad biljett 40 PLn
Kombinerad biljett med Regionalmuseet i Wolin – ordinarie 32 PLn, reducerat 28 PLn (gäller ej måndagar och tisdagar)
(Priserna gäller ej under festivalen eller för verkstäderna)
Betalning för biljetter kan göras med kontanter eller kort (souvenirbutiken – endast kontanter) 1 PLn = ca 2,50 sek (juni 2025)

Evenemangskalender

Evenemangskalender.png